125-220cm Width Plotter with GML3 Vertical Inkjet Plotter 2-in-1
Combo Cutting Plotter
Vertical Inkjet Plotter 2-in-1 Combo Cutting Plotter with 125 to
220cm width capability for professional printing and cutting
applications.

Main Features
- Exclusive Software Algorithm for precise printing
- Clearer lines without gratings and horse disks
- Greatly reduced fault rate
- Independent Output Management Software
- Better machine and computer connectivity
- Hidden heads of ink and knife
- Automatic position recording during abnormal stops
- Online automatic printing in queue
Technical Parameters
| Parameter | GM125L3 | GM170L3 | GM190L3 | GM220L3 |
|---|
| Maximum Printing Width | 125cm | 170cm | 190cm | 220cm |
| Ink Type | 2 spray/4 spray HP universal ink cartridge HP45/6145A |
| Printing Density | 300-600D (optional ink-saving mode) |
| Printing Capacity | 200-230 square meters/hour (four-jet) |
| Line Quality | Precise, smooth, seamless |
| Software Compatibility | HPGL (special format can be customized) |
| Paper Feeding | Precise paper feeding technology, invisible digital coding
induction system |
| Paper Loading | Front paper receiving and placing system |
| Paper Receiving Mode | Automatic collecting or no-collecting printing |
| Host Structure | American all-metal high-rigidity wear-resisting structure |
| Intelligent Ink Car | Automatic origin record, servo control, ink consumption monitoring |
| Paper Requirements | General paper (30g-250g) |
| Input Voltage | AC220/110V 60HZ power ≥ 400W |
| Communication Port | USB/interface shared printing |
| Command Format | HP-GL |
Product Gallery

Packaging & Shipping

Company Information
Since its establishment, GEMEI has developed a series of cutting
machines for clothing, bags, shoes and hats, and obtained numerous
software copyright and patent certificates. Based on profound
understanding of China's garment, luggage and footwear industry, GM
series of cutting machine combines the essence of Chinese and
foreign technologies, closely combining the advantages of world's
advanced technology and Chinese manufacturing industry.
We adopt a novel design different from domestic traditional cutting
machines, fully embodying the design principle of "good at core,
simple in shape". After the first continuous drum cutter came into
being in the middle part of China, we successively developed the
sample cutter for the luggage industry and continuous cutting
garment sample cutter.
"The competition of enterprises is the competition of talents."
GEMEI firmly grasps the trend that world manufacturing industry is
transferring to the middle part of the world, and has established a
research and development team composed of doctors and senior
engineers and other high-quality talents, insisting that
"innovation" is the eternal power of GEMEI's development.

Frequently Asked Questions
Q: Are you a manufacturer?
A: Yes, we specialize in R&D and production for template
cutter, inkjet cutter, pen writing cutter, CNC digital fabric
cutter, and graph plotter in this field for 10 years.
Q: How do you pack these products?
A: Usually packed in wooden cases and can pack according to export
standard or your requirements.
Q: Is it customizable?
A: Yes, we have basic sizes commonly applied in the field and can
customize according to your requirements.
Q: After-sales service
A: Yes, professional after-sales team and 24-hour technical support
by phone, email or Skype.
Q: What is your lead time?
A: Spot goods usually take 2-4 days, and customization takes 5-7
days.

Contact Us
