| Product Model | GM125L3 | GM170L3 | GM190L3 | GM220L3 |
|---|
| Maximum Printing Width | 125cm | 170cm | 190cm | 220cm |
|---|
| Ink Type | 2 spray/4 spray HP universal ink cartridge HP45/6145A |
|---|
| Printing Density | 300-600D (optional ink-saving mode) |
|---|
| Printing Capacity | 200-230 square meters/hour (four-jet) |
|---|
| Line Quality | Precise, smooth, seamless |
|---|
| Software Compatibility | HPGL (special format can be customized) |
|---|
| Paper Feeding | Precise paper feeding technology, invisible digital coding
induction system |
|---|
| Paper Loading | Front paper receiving and placing system |
|---|
| Paper Receiving Mode | Automatic collecting or no-collecting printing |
|---|
| Host Structure | American all-metal high-rigidity wear-resisting structure |
|---|
| Intelligent Ink Car | Automatic origin record, servo control, ink consumption monitoring |
|---|
| Paper Requirements | General paper (30g-250g) |
|---|
| Input Voltage | AC220/110V 60HZ power is not less than 400W |
|---|
| Communication Port | USB/interface shared printing |
|---|
| Command Format | HP-GL |
|---|

Since its establishment, GEMEI has developed a series of cutting
machines for clothing, bags, shoes and hats, and obtained a number
of software copyright and patent certificates. Based on the
profound understanding of China's garment, luggage and footwear
industry, GM series of cutting machine combines the essence of
Chinese and foreign technologies, closely combines the advantages
of the world's advanced technology and Chinese manufacturing
industry, adopts a novel design different from the domestic
traditional cutting machine, and fully experiences the design
principle of "good at core, simple in shape".
"The competition of enterprises is the competition of talents."
GEMEI firmly grasps the trend that the world manufacturing industry
is transferring to the middle part of the world, and has
established a research and development team composed of doctors and
senior engineers and other high-quality talents, and insists that
"innovation" is the eternal power of the development of GEMEI.

Q: Are you a manufacturer?
A: Yes, we are specializing in the R&D production for template
cutter/inkjet cutter/pen writing cutter/CNC digital fabric
cutter/graph plotter in this field for 10 years.
Q: What is your lead time?
A: Spot goods usually take 2-4 days, and customization takes 5-7
days.