Women's Wear Cutting Machine with Flatbed Printer and Automatic
Fabric Garment Template
This advanced cutting machine combines flatbed printing technology
with automated fabric garment template cutting for precision
manufacturing in the fashion industry.

Technical Specifications
| Model | GM-1209P5 | GM-1509P5 | GM-1510P5 |
|---|
| Cutting Window (Fabric Scope) | 1200*900mm | 1500*900mm | 1500*1000mm |
| Overall Dimension (mm) | 1700*1570*1100 | 2000*1570*1100 | 2000*1570*1100 |
| Max Speed | 1200mm/s | 1200mm/s | 1200mm/s |
| Materials Fasten | Vacuum Adsorption |
| Maximum Cutting Thickness | 2mm |
| Cutting Materials | White Paper, Kraft, Plastic Board, Fiberboard, etc |
| Printing Speed | 75㎡/h |
| Plot/Cut Tool | HP45 Ink Box, Tungsten Steel Blade |
| Precision | ≤0.01mm |
| Communication Port | USB/RJ45 Ethernet |
| File Formats | HPGL (Compatible with Domestic and International CAD Online) |
| Control Panel | 9 Keys and LED Display (Chinese and English Switch) |
| Motor/Driver | High Performance 3 Phase Step-motor |
| Supply Voltage | AC 220V/110V±10%, 50Hz |
| Working Environment Temperature | -30~50℃ or -22~122℉; Humidity: 10%--95% RH |
| Paper Thickness | 150g-500g/㎡ |
| Application Areas | Garment, Shoes-Making, Bags, Furniture, Automobile Decoration, Box
Cutting, etc |
Packaging & Delivery

Wooden Case Specially Treated and No Problem for Import and Export.
Company Profile

Wuhan GEMEI Joint Technology Co., Ltd. is located in the national
economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone
in the beautiful River City. It is a specialized company
specializing in the research and development, production, sales and
service of automation equipment for the industries of clothing,
bags and shoes.
The company shoulders the historical mission of "changing
traditional industries with high technology", and is committed to
providing CAM/CAD integrated solutions for garment, luggage,
footwear and other enterprises. GEMEI is also a high-tech
enterprise and a software enterprise in Hubei Province, an
"information port" certification enterprise and an entrepreneurship
enterprise for overseas students in Wuhan City.
Since its establishment, GEMEI has developed a series of cutting
machines for clothing, bags, shoes and hats, and obtained a number
of software copyright and patent certificates. Based on the
profound understanding of China's garment, luggage and footwear
industry, GM series of cutting machine combines the essence of
Chinese and foreign technologies, closely combines the advantages
of the world's advanced technology and Chinese manufacturing
industry, adopts a novel design different from the domestic
traditional cutting machine, and fully experiences the design
principle of "good at core, simple in shape".
After the first continuous drum cutter came into being in the
middle part of China, we successively developed the sample cutter
for the luggage industry and continuous cutting garment sample
cutter. "The competition of enterprises is the competition of
talents." GEMEI firmly grasps the trend that the world
manufacturing industry is transferring to the middle part of the
world, and has established a research and development team composed
of doctors and senior engineers and other high-quality talents, and
insists that "innovation" is the eternal power of the development
of Grammy.
Frequently Asked Questions
Are you a manufacturer?
Yes, we are specializing in the R&D production for template
cutter/inkjet cutter/pen writing cutter/CNC digital fabric
cutter/graph plotter in this field for 10 years.
How do you pack these products?
Usually packed in wooden case and can pack according to export
standard or your requirement.
Is it customizable?
Yes, We have basic sizes commonly applied in the field and can
customize according to your requirements.
After-sales service?
Yes, professional after-sales team and 24-hour technical support by
phone, email or WeChat.
What is your lead time?
Spot goods usually take 2-4 days, and customization takes 5-7 days.