250cm Max Printing Width Inkjet CAD Paper Pattern Graph Contour
Printing Plotter
High-performance industrial CAD plotter designed for professional
pattern, graph, and contour printing applications with maximum
250cm printing width.

Main Features
- High-speed Servo Control with Full Closed-loop Positioning for
accurate output
- Independent Output Manager supports file background automatic
queuing printing
- Advanced SOPC technology implementation
- Breakpoint resume functionality for reliable data transmission and
printing
- Two Directions High Speed Printing capability
- Super EPSON Ink Box with Big Capacity Continuous Ink Supply System
- Easy ink addition operation without ink box replacement
- Environmentally friendly and cost-effective ink system
Technical Specifications
| Type | Big Capacity EP20L Ink Box - Continuous Ink Supply, No Ink Box
Replacement |
|---|
| Product Model | EP20-19 | EP20-21 | EP20-23 | EP20-25 |
|---|
| Printing Width (cm) | 190 | 210 | 230 | 250 |
|---|
| Feeding Paper Width (cm) | 200 | 220 | 240 | 260 |
|---|
| Printing Speed | Two-way high speed 120 m²/h |
|---|
| Printing Format | HPGL drawing language, compatible with domestic and foreign CAD
software, special format customization available |
|---|
| Print Resolution | 150-600DPI |
|---|
| Nozzle Type | EP20L |
|---|
| Line Quality | Clear, smooth, no seam, optional 1-8 lines |
|---|
| Nozzle Cleaning | Automatic cleaning before printing |
|---|
| Paper Loading | Front heightening device supports paper roll with diameter of 28cm |
|---|
| Paper Feeding | Hidden infrared precise paper feeding system, continuous 700 meters
without deviation |
|---|
| Paper Handling | Unattended automatic paper receiving and feeding |
|---|
| Print Media | 40-80g ordinary roll printing paper; 80-250g single brown paper |
|---|
| Communication Interface | Network port, multiple computers can separately control printing |
|---|
| Power Supply | 220V/50Hz |
|---|
| Control Panel | Press key operation, simple, convenient, durable |
|---|
| Machine Structure | Die standardized metal structure, high precision and long life |
|---|
| Output Center | Supports manual or automatic printing, optional ink-saving mode,
supports online printing |
|---|
| File Format | HP-GL |
|---|
| Working Environment | Temperature: 10~35℃ (50~95℉); Humidity: 15%-85% RH (No
Condensation) |
|---|
Product Gallery

Packaging & Shipping

Company Information

Since its establishment, GEMEI has developed a series of cutting
machines for clothing, bags, shoes and hats, and obtained a number
of software copyright and patent certificates. Based on the
profound understanding of China's garment, luggage and footwear
industry, GM series of cutting machine combines the essence of
Chinese and foreign technologies, closely combines the advantages
of the world's advanced technology and Chinese manufacturing
industry, adopts a novel design different from the domestic
traditional cutting machine, and fully experiences the design
principle of "good at core, simple in shape". After the first
continuous drum cutter came into being in the middle part of China,
we successively developed the sample cutter for the luggage
industry and continuous cutting garment sample cutter.
"The competition of enterprises is the competition of talents."
GEMEI firmly grasps the trend that the world manufacturing industry
is transferring to the middle part of the world, and has
established a research and development team composed of doctors and
senior engineers and other high-quality talents, and insists that
"innovation" is the eternal power of the development of GEMEI.

Frequently Asked Questions

Q: Are you a manufacturer?
A: Yes, we are specializing in the R&D production for template
cutter/inkjet cutter/pen writing cutter/CNC digital fabric
cutter/graph plotter in this field for 10 years.
Q: How do you pack these products?
A: Usually packed in wooden case and can pack according to export
standard or your requirement.
Q: Is it customizable?
A: Yes, We have basic sizes commonly applied in the field and can
customize according to your requirements.
Q: After-sales service
A: Yes, professional after-sales team and 24-hour technical support
by phone, email or Skype.
Q: What is your lead time?
A: Spot goods usually take 2-4 days, and customization takes 5-7
days.
Contact Us
