CAD Paper Pattern Graph Contour Inkjet Cutting Plotter Paper Cutter
Free CAD editing software included with professional CAD paper
pattern graph contour inkjet cutting plotter paper cutter.

Main Features
- Exclusive software algorithm for precise printing
- Clearer lines without gratings and horse disks
- Greatly reduced fault rate
- Independent output management software
- Guaranteed better connection between machine and computer
- Hidden heads of ink and knife
- Automatic position recording if machine stops abnormally
- Online automatic printing in queue
Technical Parameters
| Product Model | GM125L3 | GM170L3 | GM190L3 | GM220L3 |
|---|
| Maximum Printing Width | 125cm | 170cm | 190cm | 220cm |
| Ink Type | 2 spray/4 spray HP universal ink cartridge HP45/6145A |
| Printing Density | 300-600D (optional ink-saving mode) |
| Printing Capacity | 200-230 square meters/hour (four-jet) |
| Line Quality | Precise, smooth, seamless |
| Software Compatibility | HPGL (special format can be customized) |
| Paper Feeding | Precise paper feeding technology, invisible digital coding
induction system |
| Paper Loading | Front paper receiving and placing system |
| Paper Receiving Mode | Automatic collecting or no-collecting printing to fast print large
numbers of patterns |
| Host Structure | American all-metal high-rigidity wear-resisting structure |
| Intelligent Ink Car | Automatic origin record, servo control, ink consumption monitoring |
| Paper Requirements | General paper (30g-250g) |
| Input Voltage | AC220/110V 60HZ power not less than 400W |
| Communication Port | USB/interface shared printing |
| Command Format | HP-GL |
Product Gallery

Packaging & Shipping

Related Products

Company Information

Since its establishment, GEMEI has developed a series of cutting
machines for clothing, bags, shoes and hats, and obtained numerous
software copyright and patent certificates. Based on profound
understanding of China's garment, luggage and footwear industry, GM
series of cutting machines combine the essence of Chinese and
foreign technologies, closely integrating world's advanced
technology with Chinese manufacturing advantages. Our products
feature novel design different from domestic traditional cutting
machines, fully embodying the design principle of "good at core,
simple in shape". After developing the first continuous drum cutter
in central China, we successively developed sample cutters for the
luggage industry and continuous cutting garment sample cutters.
"The competition of enterprises is the competition of talents."
GEMEI firmly grasps the trend of world manufacturing industry
transferring to central China, and has established a research and
development team composed of doctors, senior engineers and other
high-quality talents. We insist that "innovation" is the eternal
driving force for GEMEI's development.

Frequently Asked Questions

Q: Are you a manufacturer?
A: Yes, we specialize in R&D and production of template
cutters, inkjet cutters, pen writing cutters, CNC digital fabric
cutters, and graph plotters in this field for 10 years.
Q: How do you pack these products?
A: Usually packed in wooden cases and can pack according to export
standards or your requirements.
Q: Is it customizable?
A: Yes, we have basic sizes commonly applied in the field and can
customize according to your requirements.
Q: After-sales service
A: Yes, professional after-sales team and 24-hour technical support
by phone, email or Skype.
Q: What is your lead time?
A: Spot goods usually take 2-4 days, and customization takes 5-7
days.
Contact Us
