Super Servo Motor System Auto Roller Paper Feeding Inkjet Paper
Pattern Cutter
GM1410GP Automatic Paper Feeding Flatbed Pattern Cutting Plotter
Main Features
- Unique Inkjet and Cutting Double Track Tracking System
- Unique Paper Card Abnormal Monitoring System
- Cutting Starting Points and Cutting Sequence Display System
- Automatic Paging System
- Fault Detection System for Whole Machine
- Roller Automatic Paper Feeding System
- Dual Knife Version Optional - can perform Full Cut and Half Cut
simultaneously
- One Knife One Pen Holder option for inkjet cutting and pen drawing
simultaneously
Technical Parameters
| Model | GM-1509GP | GM-1410GP | GM-1512GP |
|---|
| Cutting Window (Fabric Scope) | 1200*900mm | 1400*1000mm | 1500*1200mm |
| Overall Dimension | 1800*1280*1100mm | 2000*1455*1100mm | 2100*1700*1100mm |
| Maximum Speed | 1200mm/s |
| Materials Fastening | Vacuum Adsorption |
| Maximum Cutting Thickness | 2mm |
| Cutting Materials | White Paper, Kraft, Plastic Board, Fiberboard, etc. |
| Printing Speed | 60㎡/h |
| Plot/Cut Tool | HP45 Ink Box, Tungsten Steel Blade |
| Precision | ≤0.01mm |
| Communication Port | USB/RJ45 Ethernet; Shared Folder Print in LAN |
| File Formats | HPGL (Compatible with Domestic and International CAD Online) |
| Control Panel | 9 Keys and LED Display (Chinese and English Switch) |
| Motor/Driver | High Performance 3 Phase Step-motor |
| Supply Voltage | AC 220V/110V±10%, 50Hz |
| Working Environment | Temperature: -30~50℃ (-22~122℉); Humidity: 10%-95% RH |
| Paper Thickness | 150g-500g/㎡ |
| Paper Feeding Mode | Roller Automatic Paper Feeding |
Application Areas
Garment, Shoes-Making, Bags, Furniture, Automobile Decoration, Box
Cutting, and more
Company Profile
Wuhan Gemei Joint Technology Co., Ltd. is located in the national
economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone
in the beautiful River City. It is a specialized company
specializing in the research and development, production, sales and
service of automation equipment for the industries of clothing,
bags and shoes.
The company shoulders the historical mission of "changing
traditional industries with high technology", and is committed to
providing CAM/CAD integrated solutions for garment, luggage,
footwear and other enterprises. Gemei is also a high-tech
enterprise and a software enterprise in Hubei Province, an
"information port" certification enterprise and an entrepreneurship
enterprise for overseas students in Wuhan City.
Since its establishment, GEMEI has developed a series of cutting
machines for clothing, bags, shoes and hats, and obtained a number
of software copyright and patent certificates. Based on the
profound understanding of China's garment, luggage and footwear
industry, GM series of cutting machine combines the essence of
Chinese and foreign technologies, closely combines the advantages
of the world's advanced technology and Chinese manufacturing
industry, adopts a novel design different from the domestic
traditional cutting machine, and fully experiences the design
principle of "good at core, simple in shape".
"The competition of enterprises is the competition of talents."
GEMEI firmly grasps the trend that the world manufacturing industry
is transferring to the middle part of the world, and has
established a research and development team composed of doctors and
senior engineers and other high-quality talents, and insists that
"innovation" is the eternal power of the development of GEMEI.
Frequently Asked Questions
1. Are you a manufacturer?
Yes, we are specializing in the R&D production for template
cutter/inkjet cutter/pen writing cutter/CNC digital fabric
cutter/graph plotter in this field for 10 years.
2. How do you pack these products?
Usually packed in wooden case and can pack according to export
standard or your requirement.
3. Is it customizable?
Yes, We have basic sizes commonly applied in the field and can
customize according to your requirements.
4. After-sales service
Yes, professional after-sales team and 24-hour technical support by
phone, email or Skype.
5. What is your lead time?
Spot goods usually take 2-4 days, and customization takes 5-7 days.