Efficient CAD Paper Pattern Cutter Graph Contour Plotter
China Original Factory CAD Paper Pattern Cutter Graph Contour
Printing Plotter Cutter

Product Overview

Main Features
- High-speed Servo Control with Full Closed-loop Positioning
- Independent Output Manager with Background Automatic Queuing
Printing
- Advanced SOPC Technology Implementation
- Breakpoint Resume Function for Reliable Data Transmission
- Two-Direction High-Speed Printing Capability
- Super EPSON Ink Box with Big Capacity Continuous Ink Supply
- Easy Ink Addition Operation
- No Ink Box Replacement Required - Environmentally Friendly and
Economical
Technical Specifications
| Type | Big Capacity EP20L Ink Box - Continuous Ink Supply, No Ink Box
Replacement |
|---|
| Product Model | EP20-19 | EP20-21 | EP20-23 | EP20-25 |
|---|
| Printing Width (cm) | 190 | 210 | 230 | 250 |
|---|
| Feeding Paper Width (cm) | 200 | 220 | 240 | 260 |
|---|
| Printing Speed | Two-way high speed 120 m²/h |
|---|
| Printing Format | HPGL drawing language, compatible with domestic and foreign CAD
software, special format customization available |
|---|
| Print Resolution | 150-600 DPI |
|---|
| Type of Nozzle | EP20L |
|---|
| Line Quality | Clear, smooth, no seam, optional 1-8 lines |
|---|
| Nozzle Cleaning | Automatic cleaning before printing |
|---|
| Paper Loading | Front heightening device supports paper roll with diameter of 28cm |
|---|
| Paper Feeding | Hidden infrared precise paper feeding system, continuous 700 meters
without deviation |
|---|
| Paper Handling | Unattended automatic paper receiving and feeding |
|---|
| Print Media | 40-80g ordinary roll printing paper; 80-250g single brown paper |
|---|
| Communication Interface | Network port, multiple computers can separately control printing |
|---|
| Power Supply | 220V/50Hz |
|---|
| Control Panel | Press key operation, simple, convenient, durable |
|---|
| Machine Structure | Die standardized metal structure, high precision and long life |
|---|
| Output Center | Supports manual or automatic printing, optional ink-saving mode,
supports online printing |
|---|
| File Format | HP-GL |
|---|
| Working Temperature | 10~35℃ or 50~95℉ |
|---|
| Working Humidity | 15%--85% RH (With no Condensation) |
|---|
Product Gallery

Packaging & Shipping

Related Products

Company Profile

Since its establishment, GEMEI has developed a comprehensive series
of cutting machines for clothing, bags, shoes and hats, obtaining
numerous software copyright and patent certificates. Based on
profound understanding of China's garment, luggage and footwear
industry, GM series cutting machines combine the essence of Chinese
and foreign technologies, integrating world's advanced technology
with Chinese manufacturing advantages. Our innovative design
differs from traditional domestic cutting machines, embodying the
"good at core, simple in shape" design principle. After introducing
the first continuous drum cutter in central China, we successively
developed specialized cutters for the luggage industry and
continuous cutting garment sample cutters.
"The competition of enterprises is the competition of talents."
GEMEI capitalizes on the global manufacturing industry's transfer
to central regions, establishing a research and development team
composed of doctors, senior engineers, and other high-quality
professionals. We firmly believe that "innovation" is the eternal
driving force behind GEMEI's development.

Frequently Asked Questions

Q: Are you a manufacturer?
A: Yes, we specialize in R&D and production of template
cutters, inkjet cutters, pen writing cutters, CNC digital fabric
cutters, and graph plotters with 10 years of industry experience.
Q: How do you pack these products?
A: Products are typically packed in wooden cases according to
export standards, with customization available based on your
requirements.
Q: Is it customizable?
A: Yes, we offer standard sizes commonly used in the industry and
can customize according to your specific requirements.
Q: After-sales service
A: We provide professional after-sales support with 24-hour
technical assistance via phone, email, or Skype.
Q: What is your lead time?
A: Standard products typically ship in 2-4 days, while custom
orders require 5-7 days for delivery.
Contact Information
