Professional Flatbed Printer for Fast Inkjet Bar Code Sticker
Printing on Plastic Board
Fast Inkjet Printer Bar Code Sticker Printing Machine with Auto
Conveyor

This professional flatbed printer delivers high-speed inkjet bar
code sticker printing on plastic boards with automated conveyor
system for efficient production.

Technical Specifications
| Product Model | D1 type, D2 type |
|---|
| Screen Type | 7-inch color touch screen |
|---|
| Printing Height | D1: 12.7mm; D2: 25.4mm |
|---|
| Communication Interface | Sensor, synchronization package, USB |
|---|
| Printing Speed | Max. 75 m/min |
|---|
| Power Supply | 100-240 VAC 50/60 Hz |
|---|
Editorial Content Details
| Text | Chinese, English, Numbers |
|---|
| Bar Code Type | EAN8, UPCA, INT25, UPCE, CODE39EAN13, CODE128, QRCODE, PDF417,
DATAMATRIX |
|---|
| Date | Templates or custom Type |
|---|
| Transfer Belts | Included |
|---|
| Transfer Belts Size | 1500(L)*250(W)*750mm(H) |
|---|
| Belt Width | 193mm |
|---|
| Belt Whole Length | 3m |
|---|
| Speed Adjustable | Yes |
|---|
| Belt Speed | 0-28m/min |
|---|
Product Gallery

Packaging & Shipping

Related Products

Company Information

Since its establishment, GEMEI has developed a series of cutting
machines for clothing, bags, shoes and hats, and obtained a number
of software copyright and patent certificates. Based on the
profound understanding of China's garment, luggage and footwear
industry, GM series of cutting machine combines the essence of
Chinese and foreign technologies, closely combines the advantages
of the world's advanced technology and Chinese manufacturing
industry, adopts a novel design different from the domestic
traditional cutting machine, and fully experiences the design
principle of "good at core, simple in shape". After the first
continuous drum cutter came into being in the middle part of China,
we successively developed the sample cutter for the luggage
industry and continuous cutting garment sample cutter.
"The competition of enterprises is the competition of talents."
GEMEI firmly grasps the trend that the world manufacturing industry
is transferring to the middle part of the world, and has
established a research and development team composed of doctors and
senior engineers and other high-quality talents, and insists that
"innovation" is the eternal power of the development of GEMEI.

Frequently Asked Questions

Q: Are you a manufacturer?
A: Yes, we are specializing in the R&D production for template
cutter/inkjet cutter/pen writing cutter/CNC digital fabric
cutter/graph plotter in this field for 10 years.
Q: How do you pack these products?
A: Usually packed in wooden case and can pack according to export
standard or your requirement.
Q: Is it customizable?
A: Yes, We have basic sizes commonly applied in the field and can
customize according to your requirements.
Q: After-sales service
A: Yes, professional after-sales team and 24-hour technical support
by phone, email or Skype.
Q: What is your lead time?
A: Spot goods usually take 2-4 days, and customization takes 5-7
days.
Contact Us
