GM1410GP Automatic Paper Feeding Flatbed Pattern Cutting Plotter
Auto Layout Graph Contour Pattern Automatic Paper Cutting Plotter
Inkjet Cutter with 1400x1000mm working area
Main Features
- Unique Inkjet and Cutting Double Track Tracking System
- Unique Paper Card Abnormal Monitoring System
- Cutting Starting Points and Cutting Sequence Display System
- Automatic Paging System
- Fault Detection System for Whole Machine
- Roller Automatic Paper Feeding System
Dual Knife Version Optional - can perform Full Cut and Half Cut
simultaneously or use One Knife One Pen Holder for inkjet cutting
and pen drawing at the same time (Dual knife version adds $400 USD)
Technical Parameters
| Model | GM1016-P6SL | GM1510-P6SL | GM1512-P6SL | GM1812-P6SL |
|---|
| Cutting Scope | 1000*1600 | 1400*1000 | 1500*1200 | 1800*1200 |
| Outer Dimension | 1920*2290*1100 | 2420*1690*1100 | 2420*1890*1100 | 2720*1890*1100 |
| Cutting Speed | 2500-5000mm/s |
| Cutting Thickness | Max 3mm (Cutting Depth Varies From Material To Material) |
| Cutting Materials | White Paper Board, Kraft Paper, Plastic Board, Red Cardboard,
Fibreboard |
| Paper Feeding Method | Auto Paper Feeding, Roller, Track Automatically Feed Paper |
| Print/Cut | Hp45 Ink Cartridges/Tungsten Cutting Blade |
| Fastening Method | Vacuum Adsorption |
| Repeat Precision | ≤0.01mm |
| File Formats | DXF/HPGL/HPG/PLT Etc Files Compatibles |
| Printing Speed | 90㎡/h |
| Working Voltage | Ac220v/380v±10%, 50hz |
| Motor/Drivers | Imported Mitsubishi Servo Motor, Double Guide Beam |
| Control Panel | 9 Keys LCD Display, Multilanguages |
| Communication Port | LAN Port/SD Card |
| Compatible Software | All Kinds Of CAD, Computer Template CAD Design And Cutting Machine
Can Be Connected At The Same Time |
| Application Areas | Electric Power Industry, Clothing Industry, Footwear Industry, Bags
And Handbags, Furniture Industry, Automobile Decoration, Paper
Boxes, Etc |
Note: Model Size Can Be Customized, Specific Parameters Subject To
Actual Shipment.
Manufacturer Profile
Wuhan Gemei Joint Technology Co., Ltd. is located in the national
economic development Zone - Wuhan Linkong economic development
zone. We are a specialized company specializing in the research and
development, production, sales and service of automation equipment
for the industries of clothing, bags and shoes.
The company shoulders the historical mission of "changing
traditional industries with high technology", and is committed to
providing CAM/CAD integrated solutions for garment, luggage,
footwear and other enterprises. Gemei is a high-tech enterprise and
software enterprise in Hubei Province, with multiple software
copyright and patent certificates.
Packing & Delivery
Exhibition & Events
Certifications
Frequently Asked Questions
Q: Are you a manufacturer?
A: Yes, we are specializing in the R&D production for template
cutter/inkjet cutter/pen writing cutter/CNC digital fabric
cutter/graph plotter in this field for 10 years.
Q: How do you pack these products?
A: Usually packed in wooden case and can pack according to export
standard or your requirement.
Q: Is it customizable?
A: Yes, We have basic sizes commonly applied in the field and can
customize according to your requirements.
Q: What about after-sales service?
A: Yes, professional after-sales team and 24-hour technical support
by phone, email or Skype.
Q: What is your lead time?
A: Spot goods usually take 2-4 days, and customization takes 5-7
days.