High Capacity Refillable Ink Cartridge for White Paper Printing
Refillable Big Ink Cartridge CAD Paper Pattern Graph Contour
Printing Plotter designed for printing widths from 2000mm to
2600mm.
Main Features
- High-speed Servo Control with Full Closed-loop Positioning for
accurate output
- Independent Output Manager with background automatic queuing
printing
- Advanced SOPC technology with breakpoint resume function
- Two Directions High Speed Printing capability
- Super EPSON Ink Box with Big Capacity Continuous Ink Supply
- Easy operation for ink addition without cartridge replacement
- Environmentally friendly and cost-effective solution
Technical Parameters
| Type | Big Capacity EP20L Ink Box - Continuous Ink Supply |
|---|
| Product Model | EP20-19, EP20-21, EP20-23, EP20-25 |
|---|
| Printing Width (cm) | 190, 210, 230, 250 |
|---|
| Feeding Paper Width (cm) | 200, 220, 240, 260 |
|---|
| Printing Speed | Two-way high speed 120 ㎡/h |
|---|
| Printing Format | HPGL drawing language, compatible with domestic and foreign CAD
software |
|---|
| Print Resolution | 150-600DPI |
|---|
| Type of Nozzle | EP20L |
|---|
| Line Quality | Clear, smooth, no seam, optional 1-8 lines |
|---|
| Nozzle Cleaning | Automatic cleaning before printing |
|---|
| Paper Loading | Front heightening device supports paper roll with diameter of 28cm |
|---|
| Paper Feeding | Hidden infrared precise paper feeding system, continuous 700 meters
without deviation |
|---|
| Print Media | 40-80g ordinary roll printing paper; 80-250g single brown paper |
|---|
| Communication Interface | Network port, multiple computers can separately control printing |
|---|
| Power Supply Voltage | 220V/50Hz |
|---|
| Working Temperature | 10~35℃ or 50~95℉ |
|---|
| Humidity | 15%--85% RH (With no Condensation) |
|---|
Manufacturer Profile
Wuhan Gemei Joint Technology Co., Ltd. is located in Wuhan Linkong
Economic Development Zone and specializes in research, development,
production, sales and service of automation equipment for clothing,
bags and shoes industries.
As a high-tech enterprise and software enterprise in Hubei
Province, Gemei is committed to providing CAM/CAD integrated
solutions for garment, luggage, and footwear enterprises. The
company has developed a series of cutting machines and obtained
numerous software copyright and patent certificates.
Packaging & Delivery
Exhibition & Events
Certifications
Frequently Asked Questions
Are you a manufacturer?
Yes, we specialize in R&D and production of template cutters,
inkjet cutters, pen writing cutters, CNC digital fabric cutters,
and graph plotters with 10 years of experience in this field.
How do you pack these products?
Usually packed in wooden cases according to export standards, with
customization available based on your requirements.
Is it customizable?
Yes, we offer basic sizes commonly used in the field and can
customize according to your specific requirements.
What about after-sales service?
We provide professional after-sales support with 24-hour technical
assistance via phone, email, or Skype.
What is your lead time?
Spot goods typically take 2-4 days, while custom orders require 5-7
days for delivery.