125cm to 220cm Fast Printing Inkjet Paper Pattern Cutter CAD
Garment Cutter for Home
High-Performance Printing and Cutting Solution

Product Overview

Key Features
- Exclusive software algorithm for precise printing with clearer
lines and no gratings or horse disks
- Independent output management software ensures better
machine-computer connectivity
- Hidden ink and knife heads for streamlined operation
- Automatic position recording during abnormal stops
- Online automatic queued printing capability
Technical Specifications
| Parameter | GM125L3 | GM170L3 | GM190L3 | GM220L3 |
|---|
| Maximum Printing Width | 125cm | 170cm | 190cm | 220cm |
| Ink Type | 2 spray/4 spray HP universal ink cartridge HP45/6145A |
| Printing Density | 300-600D (optional ink-saving mode) |
| Printing Capacity | 200-230 square meters/hour (four-jet) |
| Line Quality | Precise, smooth, seamless |
| Software Compatibility | HPGL (special format can be customized) |
| Paper Feeding | Precise paper feeding technology with invisible digital coding
induction system |
| Paper Loading | Front paper receiving and placing system |
| Paper Receiving Mode | Automatic collecting or no-collecting printing for fast pattern
production |
| Host Structure | American all-metal high-rigidity wear-resisting structure |
| Intelligent Ink Car | Automatic origin record, servo control, ink consumption monitoring |
| Paper Requirements | General paper (30g-250g) |
| Input Voltage | AC220/110V 60HZ power ≥ 400W |
| Communication Port | USB/interface shared printing |
| Command Format | HP-GL |
Product Gallery

Packaging & Shipping

Related Products

Company Information

Since its establishment, GEMEI has developed a series of cutting
machines for clothing, bags, shoes and hats, and obtained numerous
software copyright and patent certificates. Based on profound
understanding of China's garment, luggage and footwear industry, GM
series cutting machines combine the essence of Chinese and foreign
technologies, closely integrating world advanced technology with
Chinese manufacturing advantages.
Our design philosophy focuses on "good at core, simple in shape"
principle. After developing the first continuous drum cutter in
central China, we successively created sample cutters for the
luggage industry and continuous cutting garment sample cutters.
"The competition of enterprises is the competition of talents."
GEMEI firmly grasps global manufacturing trends and has established
a research and development team composed of doctors, senior
engineers, and other high-quality professionals. We insist that
"innovation" is the eternal driving force behind GEMEI's
development.

Frequently Asked Questions

Q: Are you a manufacturer?
A: Yes, we specialize in R&D and production of template
cutters, inkjet cutters, pen writing cutters, CNC digital fabric
cutters, and graph plotters with 10 years of experience in this
field.
Q: How do you pack these products?
A: Usually packed in wooden cases according to export standards,
with customization available based on your requirements.
Q: Is it customizable?
A: Yes, we offer standard sizes commonly used in the industry and
can customize according to your specific requirements.
Q: What about after-sales service?
A: We provide professional after-sales support with 24-hour
technical assistance via phone, email, or Skype.
Q: What is your lead time?
A: Standard products typically ship in 2-4 days, while custom
orders take 5-7 days.
Contact Us
