EP806 Continuous Refillable Ink Tank Paper Plotter with Cutting
Blade
Product Overview
This high-performance EP806 Big Ink Cartridge Printing Plotter
offers exceptional value with its advanced features and reliable
performance for printing shops and industrial applications.
- Large 230ml refillable ink cartridges (compared to standard 42ml
HP45 cartridges)
- High-quality EPSON TX806 printing head with fast dual-way printing
- Impressive printing speed of 120 square meters per hour
- Quality triangle cutting blade for automatic paper cutting after
printing
Product Features
Technical Specifications
| Model # | EP806-130 | EP806-170 | EP806-190 | EP806-210 | EP806-230 | EP806-250 |
|---|
| Plot width | 125cm | 165cm | 185cm | 205cm | 225cm | 245cm |
| Paper width | 130cm | 170cm | 190cm | 210cm | 230cm | 250cm |
| Plot speed | 90 square meters per hour |
| File format | HPGL language, compatible with various CAD software |
| Cutting function | Auto cutting after plotting one marker |
| Resolution | 150-600DPI |
| Print head type | Epson TX806 |
| Print head safety | Ink truck reset automatic protection |
| Ink tank | 230ml capacity |
| Line quality | Clean, smooth, and adjustable line thickness |
| Clean print head | Automatic cleaning print head |
| Load paper system | Front loading, maximum roll diameter 28cm |
| Feed paper system | Hidden infrared precision paper system, accurate and efficient |
| Take-up paper system | Take-up plotting mode or drop-on-floor plotting mode |
| Paper | White plotter paper 40-80 gsm, Kraft paper 80-250 gsm |
| Interface | Network (LAN Port or Ethernet Port) |
| Power supply | 220V/50Hz |
| Panel | Simple, convenient and durable |
| Machine structure | Aluminum alloy structure, high machine precision, long lifetime |
| Software center | Drive-free, fully automatic online, support multiple independent
control |
Product Configuration

230ml Refillable Big Ink Cartridge

Triangle Blade to Cut Down Paper

High Quality & Speed Motor
Manufacturer Profile
Since its establishment, GEMEI has developed a series of cutting
machines for clothing, bags, shoes and hats, and obtained numerous
software copyright and patent certificates. Based on profound
understanding of China's garment, luggage and footwear industry, GM
series cutting machines combine the essence of Chinese and foreign
technologies, closely integrating world's advanced technology with
Chinese manufacturing advantages.

GEMEI employs a novel design different from domestic traditional
cutting machines, fully embodying the design principle of "good at
core, simple in shape." After developing the first continuous drum
cutter in central China, the company successively created sample
cutters for the luggage industry and continuous cutting garment
sample cutters.
"The competition of enterprises is the competition of talents."
GEMEI firmly grasps global manufacturing trends and has established
a research and development team composed of doctors, senior
engineers, and other high-quality professionals, insisting that
"innovation" is the eternal driving force behind GEMEI's
development.
Company Accreditations

CCTV Listed Brand

National High Tech Enterprise

Patents and Certificates
Product Packaging

Plotter Quality Wooden Case

Flatbed Cutter Wooden Case

CNC Digital Cutter Big Wooden Case
Frequently Asked Questions
Q: Are you a manufacturer?
A: Yes, we specialize in the R&D and production of template
cutters, inkjet cutters, pen writing cutters, CNC digital fabric
cutters, and graph plotters in this field for over 10 years.
Q: How do you pack these products?
A: Usually packed in wooden cases and can pack according to export
standards or your requirements.
Q: Is it customizable?
A: Yes, we have basic sizes commonly applied in the field and can
customize according to your requirements.
Q: After-sales service
A: Yes, professional after-sales team and 24-hour technical support
by phone, email or Skype.
Q: What is your lead time?
A: Spot goods usually take 2-4 days, and customization takes 5-7
days.