Automatic Paper Feeding Clothing Cutting Machine Inkjet CAD Cutting
Plotter
GM1410GP Automatic Paper Feeding Flatbed Pattern Cutting Plotter
Main Features
- Unique Inkjet and Cutting Double Track Tracking System
- Unique Paper Card Abnormal Monitoring System
- Cutting Starting Points and Cutting Sequence Display System
- Automatic Paging System
- Fault Detection System for Whole Machine
- Roller Automatic Paper Feeding System
Dual Knife Version Optional - can perform Full Cut and Half Cut
simultaneously, or use One Knife One Pen Holder for inkjet cutting
and pen drawing at the same time (Dual knife version adds $400 USD)
Technical Parameters
| Model | GM-1509GP | GM-1410GP | GM-1512GP |
|---|
| Cutting Window (Fabric Scope) | 1200*900mm | 1400*1000mm | 1500*1200mm |
| Overall Dimension (mm) | 1800*1280*1100 | 2000*1455*1100 | 2100*1700*1100 |
| Max Speed | 1200mm/s |
| Materials Fasten | Vacuum Adsorption |
| Maximum Cutting Thickness | 2mm |
| Cutting Materials | White Paper, Kraft, Plastic Board, Fiberboard, etc. |
| Printing Speed | 60㎡/h |
| Plot/Cut Tool | HP45 Ink Box, Tungsten Steel Blade |
| Precision | ≤0.01mm |
| Communication Port | USB/RJ45 Ethernet; Shared Folder Print in LAN |
| File Formats | HPGL (Compatible with Domestic and International CAD Online) |
| Control Panel | 9 Keys and LED Display (Chinese and English Switch) |
| Motor/Driver | High Performance 3 Phase Step-motor |
| Supply Voltage | AC 220V/110V±10%, 50Hz |
| Working Environment | Temperature: -30~50℃ or -22~122℉; Humidity: 10%-95% RH |
| Paper Thickness | 150g-500g/㎡ |
| Paper Feeding Mode | Roller Automatic Paper Feeding |
Application Areas
Garment, Shoes-Making, Bags, Furniture, Automobile Decoration, Box
Cutting, etc.
Company Profile
Wuhan Gemei Joint Technology Co., Ltd. is located in the national
economic development Zone - Wuhan Linkong economic development
zone. We are a specialized company focusing on the research and
development, production, sales and service of automation equipment
for the clothing, bags and shoes industries.
The company shoulders the historical mission of "changing
traditional industries with high technology", and is committed to
providing CAM/CAD integrated solutions for garment, luggage,
footwear and other enterprises. Gemei is a high-tech enterprise and
software enterprise in Hubei Province, certified as an "information
port" enterprise and an entrepreneurship enterprise for overseas
students in Wuhan City.
Since establishment, GEMEI has developed a series of cutting
machines for clothing, bags, shoes and hats, obtaining numerous
software copyright and patent certificates. Our GM series cutting
machines combine Chinese and foreign technologies, integrating
world advanced technology with Chinese manufacturing advantages.
Packing & Delivery
Exhibition
Certifications
Frequently Asked Questions
Q: Are you a manufacturer?
A: Yes, we specialize in the R&D and production of template
cutters, inkjet cutters, pen writing cutters, CNC digital fabric
cutters, and graph plotters in this field for 10 years.
Q: How do you pack these products?
A: Usually packed in wooden cases according to export standards,
and we can customize packaging according to your requirements.
Q: Is it customizable?
A: Yes, we have basic sizes commonly applied in the field and can
customize according to your specific requirements.
Q: What about after-sales service?
A: We provide professional after-sales support with 24-hour
technical assistance available by phone, email, or Skype.
Q: What is your lead time?
A: Spot goods typically take 2-4 days, while custom orders require
5-7 days for completion.